Sucha Beskidzka

Zamek KomorowskichSucha Beskidzka to niewielkie miasteczko, malowniczo położone nad rzeka Skawą, na pograniczu Beskidu Makowskiego, Żywieckiego i Małego.

W mieście oraz jego najbliższej okolicy ulokowanych jest wiele interesujących zabytków. Najciekawszym jest zamek Komorowskich, nazywany często „małym Wawelem”, zaliczany do pereł architektury renesansowej w Polsce. Pierwotnie był to dwór obronny,wzniesiony w latach 1554 – 1580 staraniem Kaspra Castiglione Suskiego, który ostateczny swój kształt przybrał na początku XVIII w. Zamek usytuowany jest niezwykle urokliwie w XIX-wiecznym ogrodzie krajobrazowym. Trójskrzydłową budowlę z czterema wieżami zamyka prostokątny dziedziniec. Pierwsze piętro zdobią krużganki z arkadowymi loggiami (stąd podobieństwo do Wawelu). Wieża zegarowa mieści unikatową, zabytkową kaplicę z 1614 roku, zdobioną polichromią. W sali rycerskiej mieści się manierystyczny kominek z kartuszami herbowymi Komorowskich. Prócz zamku, w którym znalazło siedzibę Muzeum Regionalne oraz Suskie Stowarzyszenie Kultury i Sztuki „Klub Stara Zbrojownia”, na szczególną uwagę zasługują:

  • Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, wybudowany w latach 1613 – 1614 przez Piotra Komorowskiego. Jest niewielką jednonawową budowlą, w ogólnej bryle o tradycjach gotyckich, a w szczegółach renesansową i barokową. Do dziś dotrwał XVIII wieczny wystrój świątyni. Korzystając z oferty Rezydencji, możecie Państwo zamieszkać zaledwie kilkadziesiąt metrów od tego ciekawego obiektu!
  • Karczma RzymDrewniana karczma „Rzym” z XVIII wieku, z której wyjście wiedzie wprost na płytę suskiego Rynku. To tutaj właśnie posilał się słynny Pan Twardowski!
  • Niepowtarzalne, pochodzące z XVIII wieku, domy kalenicowe. Cechują się charakterystycznymi, jedynymi w swoim rodzaju facjatami i podcieniami. Obiekty znajdują się przy ulicy Mickiewicza.
  • Kapliczka z roku 1773 na górze Jasień. Podzielona jest na dwie części: główną z ołtarzem Matki Boskiej Częstochowskiej, oraz część przedsionkową. Dach budowli kryty jest gontem, zaś wieżę zwieńczono blaszaną kopułą. Kapliczka wzniesiona została dla upamiętnienia potyczki, jaką stoczyły tu w 1771 r. oddziały konfederatów z wojskami generała Suworowa.

Jednakże Sucha Beskidzka nie jest jedynie skarbnicą polskiej architektury i historii! Wspaniałe, zachęcające do pieszych i rowerowych wycieczek okolice Suchej spowodowały, że już w 1906 roku botanik i zasłużony działacz Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Hugo Zapałowicz, wyznaczył tutaj pierwszy szlak turystyczny w Beskidach Zachodnich, wiodący ze Suchej – przez Magurkę – do Zawoi. Miasto, stanowiące obecnie znaczące centrum turystyki górskiej, było również kolebką beskidzkiego narciarstwa.

Suski Rynek to miejsce niezwykłe! Decyduje o tym nie tylko bezpośrednie sąsiedztwo starej karczmy i klimat, jaki tworzą mieszkańcy oraz liczni o każdej porze roku turyści. Dlaczego? A czy można znaleźć inne, z którego w przeciągu pięciu minut możliwe jest rozpoczęcie wędrówki po Beskidzie Żywieckim, Makowskim lub Małym? Otóż po kilku minutach drogi z Rynku, po przejściu przez rzekę Stryszawkę, stajemy u podnóża góry Jasień (521 m), która wraz z Lipską Górą (631 m) otacza Suchą od północy i północnego-zachodu. Obydwa wymienione wzniesienia wchodzą w skład pasma Żurawnicy (733 m), będącego częścią Beskidu Małego. Również po kilku minutach marszu i przejściu tym razem przez rzekę Skawę, znajdziemy się u podnóża Mioduszyny (638 m) zaliczanej do Beskidu Makowskiego, a zamykającej Kotlinę Suską od północnego-wschodu. Zaś, gdy dla odmiany, udamy się w kierunku południowym, to po chwili staniemy u podnóża wznoszącej się nad miastem od tej strony Magurki (870 m). Magurka natomiast leży w paśmie Jałowca, będącego składową częścią Beskidu Żywieckiego.
Suchą Beskidzką naprawdę warto odwiedzić! Zapraszamy!



Komentarze zostały wyłączone dla tego postu